انسان کار می کند برای اینکه کار نکند. به نظر می رسد که بشر در قرن 21 به تحقق  این آرزوی دیرینه اش بسیار نزدیک شده است. اگرچه کارنکردن رویای بسیاری از انسان هاست اما در عین حال برای بسیاری دیگر به یک کابوس بزرگ تبدیل شده است.
طبق پیش بینی های مک کینزی، یکی از بزرگترین شرکت های مشاوره کسب و کارها در دنیا، ۴۵% از تمامی کسب و کارهای امروز در طول ۲۰ سال آینده مطلقا وجود نخواهند داشت.
مشابه این دگرگونی عظیم قبلا در تاریخ آمریکا مشاهده شده است. ۸۴% جمعیت آمریکا در سال ۱۸۱۰ کشاورز بودند که این عدد به ۲% در سال ۲۰۱۷ رسیده است.
یکی از صنایع بسیار سودده که در 100 سال اخیر همواره در حال رشد بوده است صنعت توریسم است. پس از انقلاب صنعتی و به لطف حضور ماشین های قدرتمند در تمامی صنایع، درآمد ما افزایش پیدا کرده و امروزه ساعات بسیار کمتری نسبت به 100 سال قبل کار می کنیم. با ادامه روند اتوماسیون در قرن 21 بسیاری از مشاغل از بین رفته و صدها میلیون نفر شغل های خود را از دست خواهند داد. ایده های زیادی برای حل این معضل ارائه شده که UBI  یا درآمد پایه جهانی یکی از موفقترین ایده ها و پروژه هاست که در حال حاضر در بسیاری از کشورهای دنیا در حال بررسی و آزمایش است.
UBI (Universal Basic Income) یا درآمد پایه جهانی چیست؟
درآمد پایه جهانی مبلغی است که بر اساس هزینه های برآورد شده برای تامین نیازهای اولیه انسان ها شامل هزینه مسکن، خوراک، رفت و آمد، بهداشت و تحصیلات تعیین شده و به صورت نقدی، مستقیم و بدون قید و شرط به افراد پرداخت می شود.
اگرچه بحث های فراوانی پیرامون UBI  در جریان است اما توافقی جمعی در مورد مزیت این سیستم برای ریشه کنی فقر وجود دارد. در این مقاله بیشتر به نقش UBI  در کاهش نرخ فقر مطلق می پردازم و در مقالات بعدی مزایا و نقاط ضعف این سیستم را توضیح داده و نقش آن در حل معضل شغل زدایی فناوری های نوین را بررسی خواهم کرد.   
طبق آمار بانک جهانی، ۷۰۰ میلیون نفر در فقر مطلق و با درآمد ۱.۲۵ دلار در روز زندگی می گذرانند. طبق آمارهای موسسه Brooking تنها ۸۰ میلیار دلار کافیست تا کل این جمعیت از فقر مطلق رهایی یابند.
هر ساله دو برابر این مبلغ برای کمک های خیرخواهانه در جهان صرف می شود اما چه می شد اگر این مبلغ به طور مستقیم و نقدی به خود نیازمندان پرداخت می شد؟
یکی از بزرگترین پروژه های "درآمد پایه جهانی" توسط مجموعه GiveDirectly در حال انجام است که از سال ۲۰۱۲ شروع شده و به مدت ۱۲ سال ادامه خواهد داشت. این پروژه در چهار روستای کنیا و در یک جمعیت ۲۶۰۰۰ نفری در حال انجام است. بدینگونه که تمامی زنان، مردان و کودکان فارغ از درآمد خود، یک مبلغ ثابت ماهیانه را دریافت می کنند. از زمان شروع این پروژه تا اکنون  GiveDirectly  حدود ۱۰۰ میلیون دلار به صورت مستقیم به این افراد نیازمند پرداخت کرده است. داده های بدست آمده از انجام این آزمایش نتایج بسیار جالبی را از پرداخت مستقیم کمک مالی آشکار می سازد.
۱. امروزه بسیاری از سازمان های خیریه میلیارد دلاری، درگیر بوروکراسی های پیچیده بوده و کارایی بسیار پایینی دارند. مایکل فای بنیانگذار GiveDirectly می گوید که سیستم این نوع خیریه ها آنچنان پیچیده است که کمتر از ۲۰% کمک های خیریه به دست نیازمندان می رسد.
بسیاری از کمک های خیریه به صورت غذا و کالا بوده که اکثرا دریافت کنندگان آنها را با قیمت بسیار پایینتری میفروشند چون به این نوع غذا و کالا نیاز ندارند.
موسسه GiveDirectly با پرداخت مستقیم پول به همراه با امکاناتی مانند موبایل این معادله را دچار دگرگونی کرده است.
۲ . جوامع ما توانایی نیازمندان برای تصمیم گیری درباره آنچه می خواهند را نادیده می گیرد. ما می خواهیم خودمان تعیین کنیم که چه کسی، چقدر و تحت چه شرایطی این کمک ها را دریافت کند. ما در پرداخت کمک های نقدی مستقیم شک داریم چون فکر می کنیم اینکار باعث تنبلی افراد و یا سواستفاده از این منابع می شود.
با این وجود مطالعات معتبر و مداوم نشان داده است که پرداخت نقدی مستقیم:
  1. باعث کاهش خرید نوشیدنیهای الکلی و سیگار می شود
  2. باعث افزایش ساعات مفید کاری می شود
برای نمونه در سریلانکا پرداخت مستقیم کمک های مالی نشان داد که درآمد مردان در یک بازه زمانی 5 ساله 64تا 96 درصد افزایش پیدا کرد. در اوگاندا و در یک بازه زمانی 4 ساله، پس از پرداخت کمک نقدی به برخی افراد، درآمد دریافت کنندگان 41 درصد نسبت به کسانی که کمکی دریافت نکرده بودند افزایش نشان می داد.
3-کمک نقدی مستقیم باعث بهبود وضعیت تندرستی و پیامدهای مثبت اجتماعی می شود.
مرور 160 مطالعه در 30 کشور و 56 پروژه پرداخت کمک های نقدی، نشان می دهد که پیشرفت های ملموس و قابل توجهی در زمینه های آموزش، تندرستی، تغذیه، پس انداز و اشتغال زایی در این کشورها صورت گرفته است.
طبق آخرین یافته ها در مورد پروژه های ذکر شده بهبودهای زیر در زمینه بهداشت و سلامتی صورت گرفته است.
افزایش چشمگیر قد و وزن کودکان در آفریقای جنوبی
کاهش عفونت های ویروسی و معلولیت های فیزیکی در مالاوی
کاهش نرخ کودکان کار و افزایش تعداد کودکانی که به مدرسه می روند
کاهش خشونت های محلی
پدیده شغل زدایی که توسط فناوری های نوین آغاز شده، در حال سرعت گرفتن بوده و در صورت عدم درک و برنامه ریزی های صحیح می تواند معضلات اجتماعی زیادی را به وجود آورد. برای درک و پیش بینی آینده به ایده های جدید و انجام پروژه های مختلف بین فرهنگ ها و کشورهای مختلف نیاز داریم تا بتوانیم با تحلیل تغییرها و روندها، آینده را آنگونه که می خواهیم بسازیم. درآمد پایه جهانی یکی از این ایده ها و پروژه هاست که در مقالات بعدی بیشتر به آن خواهم پرداخت.
 
دانا مردوخی