شستن یا نَشُستن، مساله این است!

To wash or not to wash, this is the question!یکی از فناوری هایی که با سرعت شگفت انگیزی در حال پیشرفت است نانوتکنولوژی و نانو ماده است که تمامی جنبه های زندگی مدرن را تحت تاثیر قرار خواهد داد. 
یکی از جذابترین موضوعات در این زمینه مربوط به صنعت تولید پاک کننده هاست با بازاری که در حدود ۶۵ میلیارد دلار برآورد شده است.
همانطور که در تصاویر مشاهده می کنید این پوشش که توسط نانو تکنولوژی درست شده، یک Superhydrophobic (آبگریز شدید) و Oleophobic ( نفت گریز و یا سایر ترکیبات کربنی) بوده و تحت هیچ شرایطی مایعات و حتی ترکیبات نفتی و روغنی به مواد دارای این پوشش نفوذ نخواهند کرد. 
در حال حاضر دانشمندان دیگری مشغول کار بر روی نانوموادی هستند که هیچ گونه ترکیباتی از گرد و غبار گرفته تا مواد شیمیایی نتوانند جذب این نانوماده شده و یا با آن وارد واکنش شوند. 
تصور کنید وقتی که در طی ۳ تا ۵ سال آینده این ترکیبات استفاده عمومی پیدا کنند دیگر نیازی به شستن و نظافت هیچ چیز نخواهیم داشت. این کمترین تاثیر و کاربرد این فناوریهای جدید خواهد بود که کل صنعت تولید پاک کننده ها و حتی تولیدکننده های لوازم خانگی چون ماشین لباسشویی و ظرفشویی را تحت تاثیر قرار خواهد داد. در واقع می توان گفت اگر شرکتهای تولید کننده مواد و تجهیزات نظافتی از امروز برنامه ای برای تغییر کاربری صنعت خود نداشته باشند عملا در سراشیبی سقوط قرارگرفته اند. 
تصور کنید که چه حجم عظیمی از آب آشامیدنی ما به صورت روزانه صرف شستن لباس و ظروف و ماشین و ... میشود که با فراگیر شدن این فناوری میتوانیم آنرا ذخیره کنیم.
 به آمار آب مصرفی زیر دقت کنید:
شستن لباس با لباسشویی        ۱۲۰ لیتر
شستن ظروف با ماشین ظرفشویی ۳۰ لیتر
یکبار شستن اتومبیل                ۱۵ لیتر

 با یک جمع و ضرب ساده میتوان دریافت که با استفاده از این فناوری جدید تا چه حدی میتوان از منابع آب بهتر استفاده کرده و مشکل خشکسالی و کمبود آب را در تمام نقاط دنیا حل کرد. 
 اما روی دیگر این پیشرفت ها و تغییرات، ورشکستگی هزاران کارخانه تولید مواد پاک کننده و دستگاه های نظافت و بیکاری میلیون ها نفر خواهد بود.
 اما جای نگرانی نیست! 

 در مطلب بعدی در مورد برنامه بسیاری از کشورها برای اختصاص یک "درآمد پایه جهانی" (UBI) برای تمامی اقشار و همچنین آینده کار نکردن انسانها خواهم نوشت.
درحال بارگزاری