نویسنده: سلیم اسماعیل
مترجم: دانا مردوخی

همواره در طول تاریخ, بهره وری یک جامعه نشانه قدرت انسانهای آن گروه بوده است. مردان و زنان مشغول شکار, گردآوری و ساختن بوده و کودکان به آنها یاری می رسانده اند. اگر تعداد نیروی کار برای گردآوری محصولات و گوشت را دوبرابر کنیم تولید آن جامعه نیز دوبرابر می شود.

اگرچه زمانی انسانها حیوانات بارکش مانند اسب و گاو را اهلی کردند و تولید دوبرابر شد اما مساله رشد خطی همچنان پابرجا بود: دوبرابر شدن نیروی کار برابر بود با دوبرابر شدن تولید.
با پیدایش سیستم سرمایه داری و آغاز عصر صنعتی حجم تولید دچار جهشی ناگهانی شد. اکنون یک نفر به تنهایی می توانست ماشین آلاتی را  کنترل کند که قدرت 10 اسب و یا 100 کارگر را داشتند.
سرعت حمل و نقل و در نتیجه توزیع کالا دوبرابر شد و سپس برای نخستین بار در تاریخ بشر سه برابر شد.
افزایش تولید باعث ثروتمند شدن بسیاری شده و در نتیجه موجب چندین برابر شدن سطح کیفیت زندگی گردید.
با آغاز این روند در اواخر قرن 18 تا به امروز و همزمانی انقلاب صنعتی با پیشرفتهای علمی در آزمایشگاهها, اکنون شاهد دوبرابر شدن طول عمر انسانها و سه برابر شدن درآمد سرانه برای تمامی ملتهای جهان هستیم.  
در طول این دوره افزایش بهره وری انسان ها, عامل محدود کننده رشد از تعداد انسانها و حیوانات, به تعداد ماشین آلات و مقدار سرمایه تغییر کرده است. دوبرابر شدن تعداد کارخانه ها باعث دوبرابر شدن تولید شده و شرکتها با سرعت شگفت انگیزی رشد کرده و در سراسر دنیا گسترده شده اند.
 با گسترده شدن فعالیت این شرکتها در نقاط مختلف جهان, تمایل بالقوه ای برای تسلط بر بخشهای گوناگون و نهایتا موفقیتهای سودآور و مداوم به وجود آمده است.
اما این رشد و گسترش زمانبر بوده و معمولا نیازمند سرمایه گذاریهای کلان است و آسان به دست نمی آید. پیچیدگیهای مربوط به استخدام منابع گسترده انسانی, دشواریهای طراحی, ساخت و انتقال تجهییزات به این معنی است که پیاده سازی این برنامه زمانی نیازمند حداقل یک دهه برنامه ریزی و تلاش است.
مدیران اجرائی و هیئت مدیره شرکتها یکی پس از دیگری متوجه می شوند که شرکت خود را در شرط بندی گذاشته اند که نیاز به سرمایه های کلان چند میلیون و میلیارد دلاری دارد. شرکتهای دارو سازی, هواپیمایی, اتومبیل سازی و شرکتهای فعال در حوزه انرژی  دریافته اند که در بازارهایی سرمایه گذاری کرده اند که سود و یا بازگشت سرمایه هایشان عملا تا چندین سال مبهم و غیرقابل پیشبینی است.
اگرچه شاید یک سیستم کارا و مناسب به نظر بیاید اما با یک سیستم بهینه سازی شده فاصله بسیار زیادی دارد. سرمایه بسیار زیاد و استعدادهای فراوانی در پروژه های چندیدن ساله به دام افتاده اند که احتمال موفقیت آنها تا لحظه شکست قابل اندازه گیری نیست. در نظر داشته باشید که این اتلاف عظیم سرمایه و استعدادهای نهفته چگونه می توانست برای پیشرفت سایر ایده ها و فرصتهایی به کار رود که باعث پیشرفت تمامی نسل بشر شود. در شرایطی که حل مسائل و چالشهای پیش روی بشر قرن 21  نیازمند همکاری,خلاقیت و تلاش  گسترده همه ماست اتلاف سرمایه و استعدادهاغیرقابل دفاع و ناپذیرفتنی است.
با این تفاصیل بایستی راه بهتری برای مدیریت و سازماندهی خود و نیروهایمان وجود داشته باشد. ما پیشتر یاد گرفته ایم که چگونه فناوریها را رشد و توسعه دهیم و اکنون زمان آن فرارسیده که یادبگیریم چگونه می توان سازمانها را در مقیاسهای بسیار بزرگتر توسعه داده و به اوج برسانیم.
در این دوران جدید بنیان نهادن کسب و کارها, بهبود شاخص های موفقیت و روبرو شدن با چالشهای پیش رو نیاز به راه حلی متفاوت دارد و آن راه حل سازمانهای پیشرو است. 

اگر به محیط اطراف خود دقت کنید می بینید که این دگرگونی ها در همه چیز در حال رخ دادن است. در سال 2012 حدود 93 درصد نقل و انتقال مالی به صورت دیجیتالی صورت گرفته است. شرکتهای تولید تجهیزات مکانیکی مانند نیکون شاهد جایگزینی دوربینهایشان با دوربینهای گوشی همراه هستند. سیستم جی پی اس ماژلان جای تولیدکنندگان نقشه ها و اطلس ها را گرفته و البته این سیستم نیز به نوبه خود جایش را به حسگرهای گوشیهای هوشمند داده است.  کتابخانه های بزرگ و صنعت موسیقی به اپلیکیشنهای کاربردی بر روی گوشیها تبدیل شده اند. در کنار این تغییرات, فروشگاههای عمده فروشی در چین جای خود را به خرید و فروش آنلاین در سایت علی بابا غول بزرگ تجارت الکترونیک داده اند, دانشگاهها توسط دوره های رایگان آنلاین مانند ایدکس و کورسرا  تهدید می شوند و نهایتا اینکه مدل "S" ماشین تسلا بیشتر شبیه کامپیوتری با چهار چرخ   است تا یک اتومبیل.

قانون مور
 تاریخچه 60 ساله قانون مور که می گوید "کارایی قدرت محاسباتی کامپیوتر به نسبت قیمت آن هر 18 ماه دو برابر می شود" به خوبی درستی این قانون را به اثبات رسانده است.
در سال 1971 تنها 200 تراشه بر روی مادربورد اصلی قابل جاسازی بود در حالیکه امروزه میلیاردها واحد محاسباتی در همان فضا گنجانده می شود.
 
 این پیشرفت مداوم, غیرعادی و به نظر غیرممکن ری کرزویل (آینده پژوه مشهور که این پدیده را به مدت سی سال مطالعه کرده است) به نتایج زیر رسانده است:
 
نخست: الگوی دوبرابر شدن که توسط گوردون موربرای مدارهای یکپارچه مطرح شد را می توان به تمامی فناوری های اطلاعات تعمیم داد. ری کرزویل این پدیده را قانون "بازگشت شتابان" می نامد و نشان می دهد که این الگو به سال 1900 برمیگردد بسیار پیشتر از آنکه گوردون مور این قانون را به صورت رسمی اعلام کند.

دوم: موتور محرک این پدیده اطلاعات است. نسبت قیمت/کارایی درهر فناوری, صنعت و یا قلمرویی که بر اساس جریان اطلاعات پایه گذاری شده باشد هر ساله دوبرابر می شود
    
 
سوم: هرگاه این الگوی دوبرابر شدن آغاز شود هرگز متوقف نخواهد شد. ما از کامپیوترهای امروزه برای ساختن کامپیوترهای سریعتر استفاده می کنیم که به نوبه خود کامپیوترهای سریعتری تولید می کنند و این روند ادامه خواهد داشت.
 
 و نهایتا اینکه چندین فناوری پایه و برتری که امروزه برپایه اطلاعات کار می کنند در همین مسیر قرار دارند. این فناوریها شامل هوش مصنوعی, روباتیک, بیوتکنولوژی, بیوانفورماتیک, پزشکی, علوم اعصاب, علم داده ها, چاپگرهای سه بعدی, نانوتکنولوژی و حتی بخش انرژی می شود.
تاریخ بشر هرگز شاهد حضور این تعداد فناوری و با این رشد سریع نبوده است. اکنون که ما در حال مجهز کردن همه چیز به اطلاعات هستیم تاثیرات قانون "بازگشت شتابان" کرزویل عمیقتر مهم تر می شود.
 نکته مهم تر این است که با تعامل و همکاری این فناوریها( برای نمونه استفاده از الگوریتم های "یادگیری عمیق" هوش مصنوعی برای تحلیل آزمایش های مربوط به بیماری سرطان) سرعت نوآوری حتی چندین برابر شده و با تعامل هر دو فناوری با هم, یک شتاب دهنده دیگر به این معادله افزوده می شود.
زمانی ارشمیدس گفته بود که " اگر اهرمی قدرتمند به من بدهید جهان را با آن جابجا خواهم کرد" و واقعیت این است که بشریت تا بحال اهرمی به قدرتمندی فناوری نداشته است.
 

 قانون های "بازگشت شتابان" ری کرزویل و "قانون مور" سالهاست که از محدوده نیمه رساناها فراتر رفته و در طول پنجاه سال گذشته جامعه بشری را کاملا دگرگون کرده اند.
اکنون سازمان های پیشرو, آخرین دستاورد این تحول شتابان در کسب و کار و فرهنگ انسان ها, با چنان سرعتی در حال بازآفرینی تجارت و دیگر جنبه های زندگی مدرن هستند که به زودی دنیای قدیمی سازمان های سنتی را پشت سر خواهند نهاد. شرکت هایی که خود را با این رشد شتابان هماهنگ نکنند به زودی مانند ایریدیوم, کداک,پولاروید,فیلکو,بلاک باستر, نوکیا و صنایع گسترده دیگری که قادر به تطبیق خود با تغییرات فناوری نبودند به توده خاکستر تاریخ خواهند پیوست.
 
مطالب مرتبط با این موضوع:

چرخه دگرگونی فناوریهای پیشرو

آنچه باید در مورد سازمانهای پیشرو بدانید

پدیده ایریدیوم : چگونه به آسانی شکست بخوریم؟

 
 
 کلیه مطالب این وبسایت توسط گروه تحقیقاتی و آموزشی EXORGS تهیه و یا ترجمه شده و بازنشر آن تنها در صورت ذکر منبع مجاز میباشد.
درحال بارگزاری