دانا مردوخی

چرخه دگرگونی فناوریهای پیشرو

امروزه  از گفتن "راستی! یه ایده ای به ذهنم رسید!" تا راه اندازی یک تجارت چند میلیاردی راه چندانی نیست و این مطلب را جوانان بسیاری در 10 سال گذشته در سراسر دنیا ثابت کرده اند که با داشتن یک ایده خوب، برنامه ریزی دقیق و پشتکار میتوان تجارتهای بسیار پرسودی راه انداخت که شرکتهای چند ده ساله با هزاران کارمند نتوانسته اند به این سطح از موفقیت برسند.
از سوی دیگر به سبب تغییرات و پیشرفتهای سریع فناوریهای نوین در زمینه های گوناگون، شرکتها و سازمانهای بزرگ حتی با داشتن هزاران کارمند و ده ها سال فعالیت و تجربه در معرض تهدید و انقراض از سوی استارتاپ های کوچک و یا تیمهای جوان چند نفره قرار گرفته اند.
با بررسی چندین شرکت بزرگ مانند کداک و نوکیا میتوان به الگوهای مشترکی دست یافت که نادیده گرفتن این عوامل سبب از بین رفتن و در نهایت ورشکستگی این شرکتهای عظیم و بین المللی گردید.
به طور کلی میتوان چرخه دگرگونی فناوریهای پیشرو را به 6 مرحله مجزا تقسیم کرد که یکی پس از دیگری اتفاق می افتند و سبب متحول شدن یک صنعت یا تجارت  میگردند.

  1. مرحله دیجیتالی شدن:


این مرحله نتیجه این واقعیت است که پیشرفتهای بشری به صورت مداوم روی هم انباشته میشوند و هر مرحله جدید بر اساس مرحله قبل از خود شکل میگیرد که این خود سبب شتاب دادن به این تغییرات میشود.
این نوع تغییرات در طول تاریخ بشری بسیار کند و تدریجی بوده است. به عنوان نمونه از اختراع چرخ تا ساختن نخستین اتومبیل هزاران سال طول کشیده است اما از اختراع نخستین هواپیما تا سفر به ماه تنها 66  سال طول کشید و این به روشنی هم انباشتگی و تغییرات سریع فناوریهای نوین را نشان می دهد.
نمونه دیگر این موضوع به اشتراک گذاری اطلاعات دور آتش در هزاران سال پیش تا صنعت چاپ در چند صد سال گذشته و سپس دیجیتالی شدن داده ها و اطلاعات و دسترسی همگانی به آنها در دو دهه اخیر است که چهره جهان و سبک زندگی انسانها را کاملا دگرگون کرده است. نتیجه اینکه هر آنچیزی که بتواند به صورت دیجیتال و یا صفر و یک دربیاید میتواند به سرعت نور منتشرشود و در نتیجه به صورت رایگان تولید شده و به اشتراک گذارده شود.
نمونه بسیار واضح آن صنعت عکاسی است که تنها یک دهه پیش برای خرید یک دوربین عکاسی و فیلم برداری و چاپ و یا دیدن فیلم آن میباست  میلیونها تومان هزینه کرد اما در حال حاضر دوربین عکاسی و فیلمبرداری روی دستگاههای همراه و گرفتن عکس و به اشتراک گذاری آن تقریبا مجانی شده است.
2. مرحله بی توجهی و ناامیدی:این مرحله زمانی اتفاق می افتد که در آن فناوری اولین گامهای رشد خود را می پیماید و با توجه به رشد کند آن در مراحل نخستین معمولا با رشد خطی اشتباه گرفته شده و عملا توسط مردم و حتی متخصصین نادیده گرفته می شود.
مثال بسیار بارز آن اختراع دوربین دیجیتالی در اواخر دهه 90 در شرکت کداک با کیفیت 0.01 مگاپیکسل بود که با وجود اینکه در مراحل بعدی به 0.02 و 0.04 و 0.08 ارتقاء پیدا کرد اما از دید مردم و ناظران تمامی این اعداد کمتر از یک بوده و عملا به صفر بسیار نزدیک بودند.  د ر نتیجه این نوع تفکر خطی، مردم و بسیاری از شرکتها از رشد آینده این فناوری نا امید شده و پتانسیلهای آن عملا نادیده گرفته شد، غافل از اینکه پس از رسیدن کیفیت تصاویر به عدد 1  این رشد به صورت شتابان ادامه داشته و از 1 به 2 و 4 و 8 و 16 و 32 و … رسیده و تنها پس از 20 مرحله به عدد یک میلیون و پس از 30 مرحله به عدد 1 میلیارد برابر میرسیم و این قدرت و معجزه رشد نمایی و شتابان بر خلاف رشد خطی است.
بدینگونه پس از یک دوره بی توجهی به رشد فناوری، این سرعت شتابان چنان اوج میگیرد که ناگهان همه چیز را تغییر داده و وارد مرحله دگرگونی میشود.
3. مرحله دگرگونی و رشد سریع:فناوری دگرگون کننده در بیانی بسیار ساده اختراع و خلاقیت نوینی است که بازار جدیدی را به وجود آورده و باعث دگرگون شدن صنعت و بازار سنتی موجود می شود. تصور کنید زمانیکه دوربینهای دیجیتال با کیفیت چندین مگاپیکسلی به بازار آمد چگونه باعث تحول در دنیای دوربینهای آنالوگ گردید و باعث شد در مدت زمانی بسیار اندک بساط این دوربینها برچیده شده و جای خود را به دوربینهای با کیفیت تر، کوچکتر و ارزانتر دیجیتالی داد.

۴. مرحله غیر مادی شدن:

در مرحله غیر مادی شدن، کالا و خدمات از معادله حذف شده و یا تغییر شکل میدهند و معمولا به شکل اپلیکیشن در دستگاههای دیگر درمی آیند.
در نمونه کداک حذف شدن چاپ و فیلم تنها مرحله اول این تغییرات بود. با معرفی دوربینهای دیجیتال،  بازار دوربینهای آنالوگ به سرعت از بین رفته و مردم با خرید دوربینهای دیجیتال اکنون میتوانستند خدمات مربوط به عکاسی را به صورت رایگان استفاده کنند. اما این تغییرات با به بازار آمدن موبایلهای هوشمند با دوربینهای با کیفیت، تا آنجا ادامه یافت که خود دوربینهای دیجیتالی (کالا) نیز ناپدید شده و اکنون کالا و خدمات عکاسی(اکثرا در قالب موبایل) در دسترس اکثریت جامعه قرار گرفته است.

۵. مرحله رایگان شدن:

در این مرحله پول از معادله حذف شده و کالا و یا خدماتی که تا دیروز بایستی خریده میشد اکنون به  لطف پیشرفت شتابان فناوری به صورت رایگان در اختیار مردم قرار داده میشود. زمانیکه دوربینهای دیجیتال باکیفیت و تعداد نامحدود عکس بر روی گوشیهای هوشمند قرار گرفت مردم دیگر حاضر نبودند پولی بابت خرید دوربین عکاسی و فیلم برداری و یا چاپ پرداخت کنند و این باعث شد که صنعت چندین میلیارد دلاری ظهور و چاپ عکس یک شبه به تاریخ بپیوندد.

6. همگانی شدن:ودر نهایت، پایان این چرخه دگرگونی در نتیجه رشد شتابان فناوریهای پیشرو، همگانی شدن بسیاری از کالاها و خدمات به صورت رایگان و در دسترس عموم قرار گرفتن است. کافیست نگاهی به امکانات همراه هوشمند خود بیاندازید: دوربین عکاسی و فیلمبرداری، دستگاه ضبط صدا، چراغ قوه، جی پی اس، دماسنج، دفتر یادداشت، دستگاه پخش فیلم و موسیقی، ماشین حساب، کتابخانه الکترونیک، انواع بازیهای کامپیوتری، خدمات خرید و فروش آنلاین و ده ها ابزار و خدمات دیگری که 20 سال پیش بایستی مبالغ زیادی بابت آنها پرداخت کنید هم اکنو یکجا و به صورت رایگان در اختیار شماست.

لیست 11 دستگاه و ابزار دیجیتالی که 35 سال پیش بایستی مبلغ 900 هزار دلار بابت آنها می پرداختید و امروز به رایگان در اختیار شماست.


در دوره رشد شتابان فناوریهای پیشرو، شرکتهای بزرگ اما کند توان رقابت با استارتاپ های  کوچک اما سریع را ندارند. نادیده گرفتن و عدم شناخت کافی مدیران شرکتهای بزرگ از رشد شتابان فناوریهای پیشرو این زنگ خطر را برای آنها به صدا در می آورد که:
شرکت خود را دگرگون کنید پیش از آنکه توسط رقبا سرنگون شوید.


مطالب مرتبط با این موضوع:

آنچه باید در مورد سازمانهای پیشرو بدانید


منابع مورد استفاده:
Abundance by Peter Diamandis
Exponential organizations by Salim ismail

 
  کلیه مطالب این وبسایت توسط گروه تحقیقاتی و آموزشی EXORGS تهیه شده و بازنشر آن تنها در صورت ذکر منبع مجاز میباشد.

 
 
 
 
 
درحال بارگزاری